Uzmanlıklar - Beslenme Danışmanı

Beslenme Danışmanı

Beslenme danışmanları doğru ve sağlıklı beslenme konusunda yol gösteren, yaşam biçimi ve fiziksel özelliklere göre ideal beslenme programlarını hazırlayan kişilerdir. Beslenme danışmanları bireysel olarak hizmet verebilecekleri gibi kurumlarda, dengeli öğünlerin hazırlanması ve hasta bakımı için ideal yemek listelerinin belirlenmesi konusunda da çalışırlar. Bireysel beslenme danışmanları genellikle kilo kontrolü, gebelik, bebek beslenmesi, sporcu beslenmesi gibi konularda hizmet verirken kurumsal beslenme danışmanları, iş yerlerinde performansı artıracak, sağlıklı ve temiz mutfak koşullarının sağlanması için uğraşırlar. Diyetisyen Büşra Sabur, hem bireysel hem de kurumsal alanda beslenme danışmanlığı yapmaktadır. Eğer siz de beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek yaşam kalitenizi yükseltmek isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Tıpkı beslenmede yapılan yanlışlar gibi diyet uygulamalarında da yapılan birçok yanlış mevcuttur. Kısa sürede fazla kilo verdirerek popüler olan diyetler, zayıflama hapları vb. uygulamalar bunların arasında sayılabilir. Diyet programının yanlış hazırlanması, öğün zamanlarının yanlış belirlenmesi kilo vermeye engel olabilir. Bunun nedeni diyet listesinin kişinin kendi yaşam tarzına ve vücut yapısına uygun olmamasıdır. Diyabet, tansiyon, kalp ve şeker gibi rahatsızlığı olan bireylerin de bu hastalıklara uygun beslenme alışkanlıklarını kazanması gerekir. Beslenme danışmanları, yeme alışkanlıkları ile ilgili tüm bu ihtiyaçları karşılayan kişilerdir.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Bireysel beslenme danışmanlığı; kişinin yaşının, cinsiyetinin, boyunun, kilosunun, yaşam biçimi ve sağlık durumunun değerlendirilmesi ve kişiye özel diyet listesinin hazırlanması için verilen hizmetlerdir. Bireysel beslenme danışmanlığı kapsamında bebeklere, gebelere, kronik rahatsızlığı olanlara, sporculara ve menopoz dönemindeki kadınlara özel beslenme listeleri hazırlanabilir. Kişinin hayat dinamikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak verilen danışmanlık hizmeti boyunca danışanın kilosu ve sağlık durumu düzenli olarak takip edilir. Kişinin ihtiyaç duyduğu günlük enerji miktarı, bazal metabolizma hızına göre belirlenir ve diyet listesi düzenli olarak yenilenir. Günümüzde teknolojisi sayesinde gelişen yeni uygulamalar sayesinde bu süreç online olarak da tamamlanabilmektedir. “Online diyet” sayfamızdan bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Günümüzde, önemi giderek artan ve şirketler tarafından daha çok tercih edilen hizmetlerden biri de kurumsal beslenme danışmanlığıdır. Düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı, kişinin hem sosyal yaşamında hem de iş yaşamında kendini daha iyi ve verimli hissetmesini sağlar. Kurumsal beslenme danışmanlığı da bu fikirden yola çıkarak şirket yöneticilerinin ve çalışanların sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmesini amaçlar. Birçok araştırma kurumsal beslenme danışmanlığı kapsamında verilen eğitimlerin kurum içi sadakat, takım çalışması ve motivasyonu artırdığını göstermektedir.

Beslenme Danışmanları Ne Yapar?

Beslenme danışmanları, sizin için doğru ve dengeli beslenme biçimini bilir. Peki bunu nasıl yapar?

  • Bireysel beslenme danışmanları kişinin sağlık durumu ile ilgili tüm bilgileri toplar. Bu bilgiler doğrultusunda kişinin günlük yaktığı kalori miktarını ve alınması gereken kalori miktarını belirler.
  • Yaşam şekline göre öğünlerin ne zaman alınması gerektiğini belirler.
  • Besin intolerans testleri ile kişilerin kaçınması gerektiği yiyecekleri listeler. Bu, beslenme danışmanı ile kilo kontrolünün en büyük avantajlarından biridir. Besin intoleransı, vücudun aşırı su tutmasına, şişliğe neden olabilir. Kilo vermeyi engelleyebilir. Diyetisyen kontrolünde olmayan diyetlerin başarısız olmasının nedenlerinden biri de budur.
  • Kurumsal beslenme uzmanları, ortak çalışma ortamlarında, metabolizmayı hızlandıran besinlerle dengeli öğünler hazırlayarak iş verimin yükselmesine yardımcı olur.
  • Diyetiyenler karbonhidrat, protein ve yağların ne zaman ve ne kadar alınması gerektiğini bilir. Bu nedenle beslenme danışmanı kontrolünde hazırlanan diyet listesi vücudunuzun besinsiz kalmasını engeller ve yanlış diyet sonucu görülen kas yıkımlarına neden olmaz.

Beslenme Danışmanlığı

Beslenme danışmanlarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu noktada deneyimli ve alanına hâkim bir diyetisyenle çalışmak daha hızlı, etkili ve kalıcı sonuçlar almanıza yardımcı olur. Diyetisyen Büşra Sabur, bireysel ve kurumsal beslenme danışmanlığı hizmeti ile sağlıklı beslenme konusunda oluşan bilincin güçlenmesine ve bireylerin sağlıklı bir bedene sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Eğer analiz ve çözümleriyle size yol gösterecek bir diyetisyen arıyorsanız kliniğimizle iletişime geçebilir ve Instagram’da @dytbusrasabur sayfasını takip ederek sağlıklı beslenme hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi