Uzmanlıklar - Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Her bireyin yapısal özelliklerine ve yaşam tarzına göre alması gereken günlük enerji miktarı ve besin türü farklıdır. Birey her zaman bu beslenme alışkanlığına kendisi karar veremeyebilir. Özellikle kalp-damar, şeker, tansiyon hastalıklarında ve obezite gibi durumlarda kişinin mutlaka bir uzman tarafından yönlendirilmesi gerekir. Benzer şekilde menopoz döneminde ve tiroid hastalıklarında da beslenme biçimi, yaşam kalitesi üzerinde doğrudan etkilidir. Bu nedenle özel olarak planlanmalıdır. Sporcular, okul çağındaki çocuklar ve bebekler de diğer insanlara göre daha fazla enerjiye ve vitamine ihtiyaç duyabilirler. Bireysel beslenme danışmanlığı sayesinde tüm bu besin ihtiyaçları doğru ve dengeli şekilde düzenlenebilir. Diyetisyen Büşra Sabur’un kliniğinde bebekten yetişkine her yaştan bireye beslenme danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Bireysel beslenme danışmanlığı, diyetisyenler tarafından farklı yaş gruplarındaki, farklı yapısal özellikteki kişilere verilen bir hizmettir. Bazal metabolizma hızı, günlük tüketilen enerji miktarı, verilmesi ya da alınması gereken yağ miktarı, alerji ve besin hassasiyetleri her bireyde değişkendir. Bu nedenle sporcular için ideal olan bir diyet emekli, yaşlı bir bireye uymayabilir. Bireysel beslenme danışmanları, yaşam tarzındaki farklara uygun şekilde, bireyin fiziksel özelliklerini de gözeterek doğru beslenme programını yaparlar. Aynı zamanda normal insanlara göre daha az yağ, tuz, şeker tüketmesi gereken hastaların beslenme planlaması da bireysel beslenme danışmanları tarafından yapılır. Küçük bebeklerin beslenmesi, ergenlik çağında olup çok zayıf olan çocuklara doğru besin takviyesinin yapılması da bireysel beslenme danışmanlarının alanına girer.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Bireysel beslenme danışmanlığı; danışanın ihtiyaçlarını doğru analiz etmek ve bu ihtiyaçlara doğru beslenme düzeni ile cevap vermek üzerine kuruludur. Bu nedenle ilk görüşmede danışanı daha yakından tanımak; yaşam biçimini, günlük rutinlerini ve alışkanlıklarını öğrenmek gerekir. Bir yandan da kan değerleri, kronik ve kalıtsal hastalıklar, ilaç kullanımı, boy, kilo, yaş gibi birçok fiziksel özellik ele alınır. Bu bilgiler ışığında tamamen kişiye özel, ana ve ara öğünleri içeren bir beslenme programı hazırlanır. Hazırlanan program danışan ile birlikte değerlendirilir. Eğer listede danışanın tüketmekte zorlanacağı besinler varsa, bu yiyecek – içecekler alternatifleri ile değiştirilebilir. Bireysel beslenme danışmanlığı tek görüşme ile sınırlı kalmaz. Danışanın kilo takibinin yapılması için düzenli olarak diyetisyen kontrolü gerekmektedir. Bu sürecin sonunda bireyler hem sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme alışkanlığı kazanır hem de ideal kilolarına kavuşup onu koruyabilirler.

Beslenme Danışmanına Ne Sıklıkla Gidilmeli?

Kilo vermek ya da almak için bir süre sabretmek gerekir. Bu sürecin diyetisyen kontrolünde, farklı diyet programları ile ilerleyebilmesi için diyetisyen görüşmelerinin sık olması gerekmektedir. İdeal görüşme sıklığı haftada birdir. Diyetisyen, her hafta danışanın diyet listesini yeniler. Fakat gebelik veya menopoz gibi durumlarda görüşmelerin sıklığı iki haftada bire ya da ayda bire düşebilir.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı Neleri Kapsar?

Bireysel beslenme danışmanlığına herkesin ihtiyacı olabilir. Öğünlerini dengeleyerek daha sağlıklı beslenmek isteyenler, spor yapanlar, kilosunu korumak isteyenler bireysel beslenme danışmanlığı alabilirler. Özellikle, sağlığın beslenme biçiminden yüksek oranda etkilendiği durumlarda (menopoz, şeker hastalığı, obezite, hamilelik vb.) bireysel beslenme danışmanlığına olan ihtiyaç artabilir. Bireysel beslenme danışmanları, psikolojik temelli blumia, anoreksia gibi rahatsızlıklar için de uygun diyet listelerini hazırlarlar. Özetleyecek olursak bireysel beslenme danışmanları;

  • İdeal kilonun korunması için diyetler
  • Obezite ya da aşırı zayıflık diyetleri
  • Sporcu beslenmesi
  • Hamile ve bebek beslenmesi
  • Diyabet ve yüksek kolesterol/tansiyon hastalarında beslenme
  • Tiroid hastalarında beslenme
  • Yeme bozukluklarında beslenmenin programlanması konularında danışanlara yardımcı olurlar.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Yeme alışkanlıkları ile ilgili problemler, günümüzde sadece kilolu ya da aşırı zayıf kişilere özgü değildir. Günümüzün çalışma koşulları fast food tüketimini artırmakta ve iç organ yağlanması, kolesterol gibi hastalıkların sayısı artmaktadır. Beslenme danışmanlığı bu durumun engellenmesinde oldukça etkin rol oynamaktadır. Bu bilinçle hizmet veren kliniğimizde, bireysel beslenme danışmanlığı hizmeti diyetisyen Büşra Sabur tarafından verilmektedir. Büşra Sabur’un beslenme ve sağlıklı yaşam ile ilgili tavsiyeleri için @dytbusrasabur instagram sayfasını takip edebilir ve kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi