Uzmanlıklar - Diyetisyen Kontrolünde Zayıflama

Diyetisyen Kontrolünde Zayıflama

Diyetisyen kontrolünde zayıflamak neden en iyi yöntem? Diyetisyen yardımı ile zayıflayanlar neden uzun süre ideal kilosunu koruyabiliyor? Diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet listelerinin farkı nedir?

Zayıflamaya karar veren birçok kişi bu soruları soruyor. Bunun nedeni; sıkı diyetlere ve spora rağmen kilo verilmemesi… Ya da zayıfladıktan sonra yeniden, hızlıca kilo alınması… Bu soruna açıklık getirebilmek ve diyetisyen kontrolünde zayıflamanın neden sağlıklı olduğunu açıklamak için yazımızın devamında, yukarıda gördüğünüz soruları ele alacağız. Eğer siz de diyetisyen kontrolünde zayıflayarak ideal kilonuza kavuşmak ve bu kiloyu korumak istiyorsanız diyetisyen Büşra Sabur’un kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Zayıflamada Diyetisyenin Rolü Nedir?

Diyetisyenler, yükseköğretim kurumlarının dört senelik “Beslenme ve Diyetetik” bölümünden mezun olduktan sonra meslek hayatlarına başlarlar. Bu süreçte doğru beslenme şekilleri, besin analizi, kurum ve kişilere diyet listesinin hazırlanması, kronik hastalıklar için sağlıklı beslenme biçimleri ve daha birçok konuda bilgi sahibi olurlar. Bu bilgiler sayesinde vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini, her bireyin kendi yaşam biçimine uygun şekilde düzenleyebilirler. Bu nedenle de vücudunuz için neyin iyi olduğunu en iyi diyetisyenler değerlendirebilir diyebiliriz.

Kilo verme sürecinde günlük alınması gereken enerji miktarı, “bazal metabolizma hızı” yani vücudun yaşamsal faaliyetleri için gerekli olan enerji ile birlikte değerlendirilir. Bu değer herkes için değişkendir. Örneğin; bir sporcu bir memura göre günlük beslenmesinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duyabilir. Benzer şekilde genç bir birey için sağlıklı kabul edilenler yaşlılarda, bazı hastalıkların da etkisiyle, istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Size uygun kalori düzenlemesi en iyi diyetisyeniniz tarafından yapılacaktır. Diyetisyenler; vücudunuzu yormadan zayıflamanızı ve kas kütlenizi kaybetmeden yağdan kilo vermenizi sağlar.

Zayıflamak için Diyet Nasıl Olmalı?

Zayıflamak için uygulanan diyet listesinin kişiye özel olması gerekir. Çünkü herkesin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı farklıdır. Fakat tüm diyetlerin ortak noktası karbonhidrat, protein, yağ ve mineraller açısından dengeli olması ve sağlıklı besinleri içermesidir. Bu da kızartma, basit karbonhidrat ve aşırı yağlı besinlerden uzak durulması gerektiği anlamına gelir. Zayıflama sürecinde bol bol lifli gıdalara yönelmek, su tüketimini artırmak ve bunu egzersizle desteklemek en iyisidir. Zayıflama sürecinde uygulanan diyetin sürdürülebilir olması da önemlidir. Çünkü diyet bittikten sonra normal yeme düzeninize dönerseniz yeniden kilo alabilirsiniz. Diyetisyen sizin için diyet listesi hazırlarken sevdiğiniz yiyeceklere doğru oranlarda yer verecektir. Bu konuda siz de diyetisyeninize yardımcı olabilir; ara öğünlerde seçilen besinleri, sevdiğiniz benzer yiyeceklerle değiştirebilirsiniz. Diyetisyen kontrolünde kilo vermenin bir avantajı da budur.

Diyetin içeriği ile birlikte uygulama şekli de zayıflamanızı sağlar. Birçok kişinin diyet yapmasına rağmen kilo verememesinin altında yatan sebep budur. Eğer diyetiniz yaşam biçiminize tamamen uyum sağlamıyorsa yağ yakımı zorlaşır. Sizin için ideal olan diyet listesinde öğün saatlerinin ne zaman olacağına diyetisyen karar verir. Bunu, sizin yaşam biçiminizi değerlendirerek yapar. Sabah erken kalkan biri ile gece çalışan birinin diyeti aynı olamaz. Aynı şekilde sporcular da daha fazla ara öğüne ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle zayıflamak için yapacağınız diyet doğru zamanda, doğru yiyecekleri tüketmenizi sağlamalıdır.

Diyetisyen Zayıflama Listesi Yaparken Nelere Dikkat Eder?

Bu noktaya kadar diyetisyen kontrolünde zayıflamanın neden en iyi yöntem olduğundan bahsettik. Şimdi ise diyetisyen tarafından hazırlanan zayıflama listelerinin farkına değinelim. Diyetisyenler kişiye özel zayıflama listesini hazırlarken hastanın yaşı, kilosu, bazal metabolizma hızı, yaşam biçimi, sevdiği yiyecekler, vücuttaki yağ oranı ve kan değerleri gibi birçok değişkeni bir arada ele alırlar.

Diyetisyenler zayıflama listesi hazırlarken:

*Hastanın yaşına dikkat ederler. 17 yaşındaki bir birey ile 50 yaşındaki bir bireyin metabolizma hızının aynı olması beklenemez. İhtiyaç duydukları enerji miktarının da öyle…

*İdeal kiloyu hesaplarlar. Bilinçsizce yapılan diyetlerde kilo verme bir süre sonra durabilir ve vücut yağ yerine kas kütlesinden yakabilir. Bu durum, kişinin kilo vermediğini düşünmesine ve kontrolsüz kilo vermesine neden olabilir. Diyetisyenler; bazal metabolizma hızını dikkate alarak kişi için en ideal kiloyu belirler.

*Sürdürülebilir diyetlerin formülünü bilirler. İdeal diyet listesi, kişinin sürekli uygulayabileceği ve vücudun ihtiyacı olan tüm besini alabileceği şekilde hazırlanmalıdır. Karbonhidrat, şeker ya da yağların tamamen kesilmesi sürdürülebilir ve sağlıklı bir yöntem değildir. Danışanın zayıflama sürecinde kendini rahat hissetmesi, istediklerini makul miktarda tüketebilmesi önemlidir. Bunun yanında vücudumuz tüm bu besinlere ihtiyaç duyar. Önemli olan bu besinlerin hangi kaynaktan geldiğidir. Bu mantıkla düzenlenmiş bir diyet listesi zayıflamanıza ve ideal kilonuzu kalıcı olarak korumanıza yardımcı olur.

Diyetisyen ile Zayıflama

Diyetisyen ile zayıflayanların en büyük avantajı; aşırı açlık hissetmeden, kontrollü ve dengeli şekilde zayıflamalarıdır. Etkin sonuçlar görülmeye başlandığı anda daha keyifli hâle gelen bu süreçte diyetisyen sizin ihtiyaçlarınızı en iyi bilen ve en doğru yolu gösteren kişidir. Vücudunuz hiçbir ihtiyacından mahrum kalmaz ve zayıflamanın kalıcıdır. Eğer zayıflama konusunda uzman bir diyetisyen arıyorsanız kliniğimize başvurabilir ve @dytbusrasabur sayfasını takip edebilirsiniz. Diyetisyen Büşra Sabur ile zayıflayan birçok danışanımız gibi siz de kısa sürede kilo verebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi