Uzmanlıklar - Diyetisyen

Diyetisyen

Diyetisyenler, sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda her şeyi danışabileceğiniz uzmanlardır. Yediklerimiz, sağlığımızı doğrudan etkiler. Vücudumuzun ihtiyaçları, yaşam şeklimize göre almamız gereken kalori miktarı ve sağlık açısından dengeli bir tabak diyetisyenler tarafından belirlenir. Özellikle kolesterol ya da şeker gibi beslenme düzeninden doğrudan etkilenen hastalıklarda, Ankara diyetisyen tavsiyeleri altın niteliğinde olmaktadır. Bununla birlikte diyetisyenler, kurumlarda, toplu beslenme düzenini planlamada ve her bir bireyin günlük ideal besin değerlerini almasına yardımcı olmak için de çalışırlar. Eğer siz de beslenme düzeninizi daha sağlıklı hâle getirmek isterseniz birçok diyetisyene danışabilirsiniz. Ankara’nın güvenilir diyetisyenlerinden biri olan Büşra Sabur ile iletişime geçebilir; size ve yaşam tarzınıza uygun diyetle hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Diyetisyenler Ne Yaparlar?

Diyetisyenlerin kilo alıp – verme süreçleri ile ilgilendiği günümüzde herkes tarafından biliniyor. Peki diyetisyenler tam olarak ne yaparlar?

Diyetisyenlerin sunduğu danışmanlık hizmetleri ile ilgili eksik bilinen bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi diyetisyenlerin sadece zayıflama hizmeti verdiğidir.. Diyetisyenler hem zayıflama ve kilo alma hem de ideal kilonun korunması konusunda birçok farklı alanda hizmet verirler. Bu alanlar kamu kurumlarında, özel şirketlerde, spor tesislerinde, kendi özel kliniklerinde ya da hastanelerde olabilir. Aynı zamanda yalnızca kişiye özel diyet listesi hazırlamakla kalmaz; büyük kurumların beslenme planlamasının yapılmasında, sporcuların beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinde ve hastalıkların tedavi süreçlerinde aktif rol oynarlar.

Kişiye Özel Diyet

Kişiye özel diyet listeleri, kişinin sağlıklı ve dengeli şekilde kilo alıp verebilmesi amacıyla uygulanan diyet listeleridir. Kişiye özel diyet listesi hazırlanırken danışanın sağlık durumu, kilosu, boyu, yaşı, bazal metabolizma hızı ve besin intoleransı yani hassasiyeti olan besinler ele alınır. Tüm bu etkenler detaylı olarak incelendikten sonra tamamen kişinin yapısına ve yaşam tarzına uygun bir beslenme şekline karar verilir. Diyetisyen kontrolünde kilo vermenin en büyük avantajlarından biri de bazal metabolizma hızının bir uzman tarafından hesaplanmasıdır. Diyetisyen, bu süreçte kolesterol gibi beslenmeden büyük oranda etkilenen kan değerlerini de analiz ederek her açıdan kişiye özel bir beslenme programı hazırlar.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

Diyetisyenlerin bireysel anlamda verdiği hizmet, günümüzde kurum profilinin güçlenmesi ve şirket içi sağlık bilincinin yükselmesinde de etkilidir. Diyetisyenler, kurum personelinin daha sağlıklı ve dinç olabilmesi için uygun menülerin hazırlanması ve mutfak şartlarının iyileştirilmesi için çalışırlar. Sağlıklı beslenmeye dair bilincin artırılması ve sağlıklı beslenme alışkanlığının sürdürülebilir olması amacıyla kurum içi eğitimler düzenlerler. Çalışan sağlığının yükselmesi sayesinde elde edilen performans artışı, kurumların prestijini olumlu etkilerken, çalışanların şirkete bağlılığını ve izin alma ihtiyacını da azaltmaktadır.

Besin (Gıda) İntolerans Testi

Birçok kişi farklı diyetleri denemesine rağmen kilo vermekte zorlanmakta ve başarısız sonuç elde ettiği için umutsuzluğa kapılmaktadır. Kilo verme sürecinde en önemli konulardan biri de besin intoleransı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Besin intoleransı, sindirim sisteminin bazı besinleri sindirememesinden kaynaklanan, şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olabilen hassasiyet durumudur. Alerjiye benzeyen fakat daha hafif seyreden intolerans, vücudun su tutmasına, ödeme ve kilo vermenin zorlaşmasına neden olabilmektedir. Diyetisyenler, besin intolerans testi sonuçlarına bakarak kişi içi uygun diyet listesini hazırlarlar. Danışanın yiyemediği besinleri, besin değeri ve kalori açısından ikameleri olan besinlerle değiştirerek karbonhidrat, yağ ve proteinler bakımından dengeli öğünler hazırlarlar.

Gebe ve Bebek Beslenmesi

Beslenme ve diyetetiğin alanına giren konulardan biri de gebe ve bebek beslenmesidir. Gebelik dönemi hem anne hem de bebek için özel ve ekstra özen isteyen bir süreçtir. Gebelik boyunca anne ne yerse bebek de onunla beslenir. Bu nedenle her ikisinin de sağlıklı olabilmesi için yeterli besini alabilmesi ve dengeli beslenmesi gerekir. Ayrıca gebelik şekeri, tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklardan kaçınmak için de gebeliğin farklı aylarında farklı diyet listelerini uygulamak gerekebilir. Diyetisyenler, gebelik boyunca her ay doğru kalori artışını yaparak anne ve bebeğin doğru beslenmesini ve gebelikte aşırı kilo alınmasını engellerler.

Bebek doğduktan sonra da gebenin bebeğin sağlığı için doğru beslenme düzenini devam ettirmesi, emzirdiği süt ile bebeğin gelişimine destek olması gerekir. Bu süt doğrudan annenin beslenme şeklinden etkilenir. Bebekler ilk 1 yıl katı yiyecekleri tüketemez ve yoğun olarak anne sütü ile beslenirler. Bu süreçte 6. aydan itibaren püre ve ek gıda takviyeleri başlar. Diyetisyen bebeğin kilosuna ve sağlık durumuna göre beslenme şeklini belirler. Anne sütünün durumuna göre verilecek ek gıdaların miktarını saptar. Böylece bebek aile sofrasına oturana kadar kemik ve kas gelişimine destek olacak besinleri almış olur.

Sporcu Diyetleri

Beslenmesine ekstra özen göstermesi gereken ve günlük enerji miktarı diğer insanlara göre fazla olan danışan gruplarımızdan biri de sporculardır. Sporcular, her gün aldıkları enerjinin büyük bir kısmını yaktıkları için standart bir beslenme düzeninden yeterli besini alamazlar. Aynı zamanda vücutta sürekli çalışan kas dokuları, güçlü kalabilmek için bazı besinlere daha fazla ihtiyaç duyar. Sporcu diyetleri, içerdiği yüksek enerji, karbonhidrat ve protein ile spor yapma süresini uzatır ve vücudun sağlıklı şekilde güçlenmesine yardımcı olur. Kişinin yaptığı sporun türüne ve egzersizlerin uzunluğuna göre farklı diyet listelerini tercih etmek en doğrusudur bu nedenle sporcu diyetleri de kişiye özel hazırlanmalı ve bu diyetler, kompleks karbonhidratlardan oluşan yüksek enerji içermelidir.

Hastalıklarda Beslenme

Sağlıklı beslenmenin günümüzde birçok hastalık için en büyük tedavilerden biri olduğunu biliyoruz. Özellikle şeker, tansiyon ve kolesterol gibi rahatsızlıklar için… Bu hastalıklar yaşam biçimi ve beslenme şekli ile doğrudan alakalı olduğu için doğru diyetle kontrol altına alınabilirler. Diyetisyenler bu hastalıklar için özel beslenme listeleri hazırlayarak kişilerin sağlığını korumasına yardımcı olurlar. Yaşam biçiminde yapılması gereken değişiklikler ve değiştirilmesi gereken alışkanlıklar konusunda bilgi vererek hastaların sağlık durumunu düzenli olarak takip ederler.

Online Diyet

Günümüzde diyetisyenlerin sunduğu en güzel hizmetlerden biri de online diyet hizmetidir. Online diyet, danışan ile diyetisyen arasındaki zaman ve mekân sınırını ortadan kaldırarak herkesin, dilediği zaman diyetisyenine ulaşabilmesine imkân vermektedir. Diyetisyen  Hasta her hafta online ortamda düzenli olarak görüşmelerini yapar ve hasta tartılarak diyetisyene bilgi verir. Diyetisyen diyet listesini yenileyerek danışana yorumlarını aktarır.

Diyetisyen Fiyatları 

Diyetisyenler, tüm bu hizmetleri danışanlarına sunarak doğru beslenme ve sağlıklı yaşamın kapılarını aralarlar. Kişi kendisi kilosuna dikkat etmeye çalışırken bazı besinlerden mahrum kalabilir ya da hastalıklarla ilgili bilgi eksikliği yanlış beslenmeye neden olabilir. Beslenme sürecinde tamamen size ve sizin metabolizma hızınıza uygun olan yiyecek ve içecekleri diyetisyen bilir. Bu nedenle ister kilo alma veya verme ister kilonun korunması için diyetisyene başvurmak istediğiniz görünüme ve sağlığınıza kavuşmanızı kolaylaştıracaktır. kliniğinde hizmet veren Büşra Sabur, her danışanın kendi özellikleri, yapısı ve ihtiyaçları doğrultusunda diyet listeleri hazırlamaktadır. Diyetisyen fiyatları 2020, 2021, hazırlanan diyetin içeriğine, ne sıklıkla hazırlandığına göre değişebilir. Diyetisyen ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi