Uzmanlıklar - Kilo Alma Ankara

Kilo Alma

Sadece kilo vermek değil kilo almak için de diyetisyenlere başvurulabilir. Birçok insanın kilo vermek için diyet listelerini uyguladığı gibi kilo almak için de diyet listeleri uygulayanlar vardır. Nasıl ki yanlış ve dengesiz beslenme sonucunda yediklerimiz yağ olarak depolanıyorsa, besinsiz kaldığımızda da vücut depo ettiği yağları yakmaya başlar. Bunun sonucunda aşırı zayıflık görülebilir. Yorgunluk, aşırı üşüme ve adet düzensizliği gibi yan etkileri bulunan zayıflık durumu tıpkı şişmanlık gibi yaşam kalitesini düşürebilir. Aşırı zayıf danışanlarımız da uygun diyet ve beslenme alışkanlıkları ile ideal kilosuna kavuşabilirler. Yazımızın devamında kilo almak isteyenlere bu konuda bilgi verecek ve aşırı zayıflarda doğru beslenme şeklinin nasıl olması gerektiğini ele alacağız. Size uygun diyet listesini öğrenmek için ise ister online ortamda ister kliniğimizde diyetisyen Büşra Sabur ile görüşebilirsiniz.

Kimler Zayıf Kabul Edilir?

Zayıf insanların metabolizması alınan enerjiyi daha çabuk dönüştürür. Eğer yakılan enerji miktarı, alınandan fazlaysa vücut yağ yakmaya ve kilo vermeye başlar. Zayıf kişilerde-eğer farklı bir rahatsızlık yoksa- durum bu şekildedir. Beden kütle indeksi 18,5’in altında olanlar zayıf kabul edilmektedir. Bu nedenle zayıf kişilerin beslenmesinde takviye edici gıdalar ve ara öğünler çok önemlidir. Aynı zamanda besinlerin ne zaman yeneceği de bu diyette büyük önem taşır. Kilolu hastalara gece yemek tavsiye edilmezken zayıf kişilerin gece yatmadan önce uygun atıştırmalıkları yemesi tavsiye edilmektedir.

Zayıflık;

 • Yetersiz beslenme
 • Aşırı spor
 • Yeme bozukluğu
 • Sindirim sorunları
 • Tiroid hastalığı vb. birçok nedene bağlı olabilir. Bu nedenle uygun diyet listesi için hastanın mutlaka ön kontrollerini yaptırmış ve sağlık durumu ile ilgili bilgilerin diyetisyene iletilmiş olması gerekmektedir.

Zayıflık Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Zayıflık bağışıklığın düşmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak vücut mikrop ve enfeksiyonlara açık hâle gelir. Kişi, fiziksel hiçbir sorunu olmasa da, fiziksel kaygılarla kilo almak isteyebilir. Aşırı zayıflığın yol açtığı sorunlar arasında;

 • Sürekli hâlsizlik ve yorgunluk
 • Kas yıkımları
 • Konsantrasyon sorunları
 • Adet gecikmesi ya da kesilmesi
 • Aşırı üşüme gibi rahatsızlıklar sayılabilir. Bununla birlikte zayıflığın doğurganlık ve üreme sistemi ile ilgili sorunlara yol açtığı da bilinmektedir.

Kilo Almak için Ne Yenmeli?

Kilo almak için daha fazla yemek doğru bir yaklaşımdır. Fakat yenilen yemeğin ne olduğu bu noktada hayati önem taşır. Eğer kilo almak için daha fazla fast food tüketiyorsanız ya da paketli gıda tüketimini artırıyorsanız sağlıklı kilo almıyorsunuz demektir. Bu gıdalar, kolesterolünüzü, şekerinizi ve tansiyonunuzu yükselterek genel sağlık durumunuzu olumsuz etkiler. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için protein bakımından zengin ara öğünler, bol bol kompleks karbonhidrat ve ara öğünlerden oluşan bir diyet uygulamanız gerekir. Kilo alma diyetinde genellikle;

 • Bol bol ara öğün bulunur. Bu ara öğünler; fındık, fıstık ve badem gibi sağlıklı yağlar ve protein içeren besinler ve süt ile yapılır.
 • Bu ara öğünlerin bir tanesi akşam yatmadan 3 saat kadar önce yapılır.
 • Karbonhidratların yanına mutlaka bir protein eklenir. Protein, kas dokularını güçlendirerek sağlıklı şekilde kilo almanıza yardımcı olur.
 • Akşam yemeğinde su, salata ve çorba gibi çabuk doymanızı sağlayan yardımcı gıdalar tüketilmez.
 • Porsiyon miktarları dengeli bir şekilde artırılabilir.
 • C vitamini gibi iştah açıcı vitaminlerle diyet programı desteklenebilir. Omega – 3 desteği de iştahınızın açılmasına yardımcı olabilir.

Kilo Alma Tedavisi

Kilo alma diyeti kontrollü ve dengeli şekilde yapıldığında ideal kiloya ulaşmak mümkündür. İster kilo almak ister vermek amaçlı olsun; diyet listesindeki her öğün danışanın günlük ihtiyacı olan besin türlerini karşılayacak şekilde olmalıdır. Aynı zamanda danışanın hangi besinlere karşı hassas olduğu, sindiriminde sorun yaşadığı da belirlenerek kişiye özel diyet programları hazırlanır. Diyetisyen kontrolünde kilo vermenin en büyük avantajı da budur. Eğer siz de kilo alma tedavisi görmek istiyorsanız diyetisyen Büşra Sabur ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer isterseniz zaman ve mekân sınırına takılmadan online diyet ile kilo alma hizmetimizden de faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme ve yaşam konusunda tüm merak ettikleriniz için @dytbusrasabur sayfasını takip etmeyi unutmayın!

Şimdi Ara!
Yol Tarifi