Uzmanlıklar - Kişiye Özel Diyet

Kişiye Özel Diyet

Diyet; karbonhidrat, yağ, proteinler açısından zengin ve dengeli bir beslenme düzeni sayesinde kişinin ideal kilosuna ve sağlıklı bir bedene sahip olmasını sağlayan beslenme alışkanlıklarıdır. Hem kalabalık kurumlar için hem de kişiye özel diyet programları hazırlanabilir. Diyet listeleri, diyetistenler tarafından belirli değişkenler ele alınarak hazırlanır. Çünkü her bireyin günlük rutini içerisinde ihtiyacı olan besinler ve alması gereken enerji miktarı farklıdır. Bunun bilincinde olarak ideal diyet listenizi hazırlamak için uzman bir diyetisyene başvurmanız; sizin için en sağlıklısı olacaktır. Güvenilir bir diyetisyen arıyorsanız Büşra Sabur ile iletişime geçebilir ve kişiye özel diyet hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Kişiye Özel Diyet Listesi Nedir?

Bugüne kadar birçok diyet türünün popüler hâle geldiğini ve birçok kişinin bu diyetleri denemesine rağmen kilo vermekte zorlandığını biliyoruz. Bunun nedeni; her bireyin günlük besin ihtiyaçlarının ve hareket miktarının farklı olmasıdır. Metabolizma hızını etkileyen faktörler, kilo ve yaş gibi değişkenler kişinin kilo alıp vermesinde ve sağlıklı bir vücuda sahip olmasında etkilidir. Bu nedenle kişiye özel diyet listeleri hazırlanır. Kişiye özel diyet listesi; kan değerleri, kronik hastalıklar, günlük hareket miktarı, vücut kitle endeksi, hastanın yaşı gibi birçok faktör birlikte değerlendirilerek hazırlanan özel diyet listeleridir. Kilo verme ya da alma sürecinde bireyin yapısal özelliklerine tam olarak uyum sağladığı için en etkin sonuçla, kişiye özel diyet listeleri ile elde edilir. Bu listelerde her bir öğündeki tabağın neler içereceği, ne kadar yemek yenmesi gerektiği özel olarak planlanır. Kalori dengesi ve besin değerleri tamamen kişiye özel belirlenir. Eğer şeker ya da tansiyon hastalığı gibi özel durumlar söz konusuysa bu hastalıkları tetikleyecek yiyeceklerden kaçınılması sağlanır.

Kısaca; kişiye özel diyet; diyetisyenler tarafından her danışana tavsiye edilen en ideal diyettir diyebiliriz. Peki biz diyetisyenler olarak kişiye özel diyet hazırlarken nelere dikkat ederiz?

Yaşa Göre Diyet Listesi

Diyetisyenler, diyet listesi hazırlarken ilk olarak kişinin yaşını ele alırlar. Bu durum kilo vermek, almak ya da kilosunu korumak isteyen herkes için geçerlidir. Çünkü yaşlandıkça metabolizma hızı düşer. Vücudun yüksek lifli ve az yağlı yiyeceklere olan ihtiyacı artar. Gençlerde ise ihtiyaç duyulan günlük enerji miktarı daha yüksektir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda kemikleri besleyen kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir beslenme düzeni oldukça önemlidir. Bununla birlikte yaşlanmayla birlikte sık görülen şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlıkları gençlerde nadir görülür. Bu nedenle gençlerin diyet listesi, yaşlılarda yasak olan bazı yiyecekleri içerebilir. 130 kilo ve 17 yaşındaki birinin uygulayacağı diyet ile 50 yaşında 130 kilo birinin uygulayacağı diyet elbette farklı olacaktır.

Kiloya Göre Diyet Listesi

Kişiye özel diyet programı hazırlarken ele aldığımız bir diğer değişken de kilodur. Diyet listeleri kilo verme amacıyla hazırlanabildiği gibi kilo alma ya da mevcut kilonun korunması için de hazırlanabilir. Bununla birlikte hastanın mevcut kilosu ile hedef kilosu arasındaki fark da dikkate alınır. Eğer hasta birkaç kilo vermek istiyorsa beslenme düzeni basit, sağlıklı değişikliklerle düzenlenebilir. Fakat sürekli fast food tüketen, obez sayılabilecek birinin kilo vermesi için tamamen farklı bir diyet listesinin hazırlanması gerekebilir. Kiloyu sabit tutmak ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak isteyenler için ise kişinin günlük kalori miktarına denk düşen fakat sağlıklı besinlerden oluşan bir diyet listesi hazırlanabilir.

Kişiye Özel Diyet Testinde Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişiye özel diyet hazırlanırken yaş ve kilo gibi kişinin hayat tarzını da dikkate almak gerekir. Sabah erkenden uyanan birinin metabolizması ile öğlen uyanan bir ev hanımının gün boyu harcadığı enerji farklı olacaktır. Aynı zamanda kişinin spor yapıp yapmadığı, günlük hareket miktarı ve yeme – içme alışkanlıkları da kişiye özel diyet programında dikkate alınır. Örneğin; hayvansal protein ağırlıklı bir diyet listesi vejetaryen biri için uygun olmaz. Tüm bunlar değerlendirilirken verilen diyetin sürdürülebilir olması da gerekmektedir. Dolayısıyla kişinin en sevdiği besinler dikkate alınarak ödül günleri de olmalı ve diyet listesi vücudun ihtiyacı olan tüm sebze, meyve ve baklagiller açısından zengin olmalıdır.

Kişiye Özel Diyet Fiyatları

Şok diyetler ile hızlıca verilen diyetlerin sağlıklı olmadığı günümüzde bilinen bir gerçektir. Birçok hasta kendisine uygun diyeti bulabilmek için online diyet örneklerine ya da online diyet programlarına başvurmaktadır. Bu diyet programları, hastayı tanımadan, bazı standartlara göre belirlenen diyet listeleri olduğu için her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Kişiye özel diyet; hastanın kendi yapısına, ihtiyaçlarına ve -eğer varsa- kalp, şeker gibi rahatsızlıklarına en uygun diyettir. Kişiye özel diyet hizmeti, birçok diyetisyen tarafından verilmektedir. Danışan öyküsünün dikkatlice dinlendiği, kan değerleri ve vücut indeksi dikkate alınarak beslenme düzeninin yapıldığı kliniğimizde, kişiye özel diyet hizmeti verilmektedir. Diyetisyen Büşra Sabur’un deneyimi ve yönlendirmesiyle yapılan kişiye özel diyet fiyatlarını öğrenmek için hemen kliniğimize telefon edebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi