Uzmanlıklar - Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

Sağlıklı beslenmenin olumlu etkileri hayatın her alanında kendini gösterir. Buna iş yaşamı da dahildir. Sağlıklı yaşamın iş yaşamına yansıyan etkileri hakkında bilinci artırmayı ve çalışanların sağlığını koruyarak verimini yükseltmeyi amaçlayan kurumsal beslenme danışmanlığı, günümüzde şirketler için ihtiyaç hâline gelmiştir. Şirketlerin yönetici ve çalışanlarının sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirildiği, mutfak ve menülerin yenilendiği bu süreçte hedeflenen; doğru beslenme programı sayesinde çalışanların sağlığını korumak ve şirket içi motivasyonu artırmaktır. Kurumsal beslenme danışmanlığı hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; diyetisyen Büşra Sabur’dan randevu alabilirsiniz.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal beslenme danışmanlığı, giderek daha bilinir hâle gelen, şirketlerin de bu ihtiyacın bilincine varmaya başladığı bir beslenme düzenleme sürecidir. Şirket içi beslenme düzeninin yeniden planlanması, çalışanların vücut kitle indeksi ve metabolizma hızının analiz edilip raporlanması, şirket çalışanlarının bilinçlendirilmesi ve menü düzeninde yapılan değişiklikler kurumsal beslenme danışmanları tarafından yapılır. Kurumsal beslenme danışmanlığında hedef beslenme konusunda hem hem bedenen hem de zihnen fark yaratmaktır. Süreç boyunca incelenen yemek menüsü ve mutfak alışkanlıkları değiştirilerek çalışanlara sağlıklı öğünler sunmak amaçlarımızdan biridir. Bir diğeri ise sağlıklı yeme alışkanlığını sürdürülebilir kılmak; dolayısıyla sağlıklı besinlere neden ihtiyaç duyduğumuzu, bu ihtiyacın iş performansımızı nasıl etkilediğini çalışanlara ve şirket yöneticilerine anlatmaktır.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığının Amaçları Nelerdir?

Günümüzde, beslenme düzeni ve verimli çalışma arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran birçok çalışma bulunmaktadır. Çalışma hayatındaki dinamikler de günden güne değişmekte ve iş verenler teknoloji kadar çalışanlarına da yatırım yapmaya özen göstermektedir. Beslenme düzenini iyileştirerek çalışanların odaklanmasını kolaylaştırmak ve sağlık harcamalarını düşürmek de bunlardan biridir. Kurumsal beslenme danışmanlığı sürecinde çalışanların bedensel ihtiyaçları ve harcadıkları enerji miktarı analiz edilerek bellek ve konsantrasyonu yükseltecek yemek listeleri hazırlanır. Bu süreçte çalışanlar sağlıklı ve dengeli beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda bilinçlendirilir. Bu süreçte amaçladıklarımız;

 • Çalışanların iş verimini dolayısıyla şirketin iş verimini artırmak
 • Aşırı yağlı, yüksek kalorili fast food besinlerin yarattığı çabuk yorulma, uyku hâli, aşırı kilo alma gibi sorunların ortadan kaldırılması
 • Sağlık harcamalarını düşürerek hem çalışanın kendisine hem de şirketin gelir – gider dengesine fayda sağlamak
 • Eğitimler sayesinde kuruma bağlılığı artırmak
 • Karbonhidrat, vitamin, mineral ve protein açısından zengin besinler sayesinde bellek gücünü ve konsantrasyonu artırmak
 • Şirket içi yenilenme süreci ile motivasyonu ve kuruma olan güveni artırmak olarak sıralanabilir.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Kurumsal beslenme danışmanlığı öncelikle şirket yönetici ve çalışanlarının bilgilendirilmesi ile başlar. Sonrasında çalışanların sağlık durumu analiz edilir. Elde edilen sonuçlara göre diyabet, tansiyon, kalp ve şeker hastası bireylere; gebelere ve karaciğer yağlanması yaşayan kişilere de uyacak, özel yemek menüleri düzenlenebilir. Fakat beslenme danışmanlığı sadece çalışanların sağlığı ve kilo vermesi ile sınırlı kalan bir hizmet değildir. Şirkete verilen bu bilgilerin doğru kullanılması ve kalıcı olması için düzenli takipler, mutfağın denetlenmesi, menü yenilenmeleri ve etkileşimli beslenme toplantıları da bu sürece dahildir. Bu süreçte ele aldığımız soru ve sorunlar şu şekildedir:

 • Ofis ortamında ideal kilo nasıl korunur? Sağlıklı beslenme nasıl sağlanır?
 • Sağlıklı atıştırmalıkların önemi nedir? Sağlıklı beslenmedeki yeri nedir?
 • İş verimini artıran beslenme ipuçları
 • Kronik ve kalıtsal hastalıklarda beslenme düzeni
 • Zihin açıcı ve odaklanmayı kolaylaştıran vitamin ve mineraller hangileridir? Bunlar hangi besinlerde bulunur?
 • Menü planlama ve sağlıklı besinlerin hazırlanması için mutfağın denetlenmesi

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

Kurumsal yapısıyla, beslenme danışmanlığının giderek yaygınlaştığı ve bu alanda aldığımız taleplerin de arttığı bir ildir. Kurumsal beslenme danışmanlığı devlet kurumları ve özel kuruluşlar dahil toplu çalışmanın olduğu her yerde yüksek verim sağlamaktadır. Çalışanların daha az hastalandığı, mola ve çalışma sürelerinin daha dengeli olduğu bir sistem için yapılan bu yatırım; aslında geleceğe yatırımdır. Bu nedenle siz de kliniğimizi arayarak diyetisyen Büşra Sabur ile görüşebilir ve iş veriminizi artırabilirsiniz.

Büşra Sabur’un sağlıklı yaşam ve beslenme konusundaki önerilerini bulabileceğiniz @dytburrasabur Instagram sayfasını takip etmeyi unutmayın!

Şimdi Ara!
Yol Tarifi