Uzmanlıklar - Sağlıklı Kilo Verme

Sağlıklı Kilo Verme

Kilo vermek birçok insan için oldukça zorlu bir süreç. Birçok kişi denemesine rağmen uzun süre boyunca kilo veremediği ya da ideal kilosunu koruyamadığı için şikâyetçi. Kilo vermek estetik görünüm için olumlu olsa da sağlıklı kilo vermek her şeyden önemli! Yeme bozuklukları sonucunda oluşan kas kütlesi kayıpları ve şok diyetler kilo vermenize neden olabilir fakat bu şekilde kilo vermek sağlıklı olmadığı için kiloyu en kısa sürede geri almanız da hızlı olacaktır. Bu nedenle mutlaka karbonhidratlar, proteinler ve yağlar bakımından zengin, dengeli bir diyet listesini takip etmelisiniz. Ayrıca yaşam biçiminizde yapacağınız bazı küçük değişiklikler de sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir. Yazımızın devamında sağlıklı kilo vermek için ipuçları vereceğiz. Kişiye özel diyet sayesinde ideal kilonuza kavuşmak için ise kliniğimizi arayabilir ve diyetisyen Büşra Sabur ile iletişime geçebilirsiniz.

Kişiye Özel Diyet Yapın!

Sağlıklı kilo vermek için belki de tek yapmanız gereken kişiye özel diyet listenizi uygulamak! Her bireyin beden yapısı, ihtiyaçları ve günlük yaşam rutini başkadır. Bu nedenle vücudunun besleneceği kaynaklar ve ne zaman beslenmesi gerektiği de değişkenlik gösterir. Eğer bu değişiklik göz önüne alınmazsa vücut doğru şekilde yağ yakamaz. Yağı depolamaya devam edebilir ya da hiçbir değişiklik olmayabilir. Bugüne kadar denediğiniz birçok diyetten verim alamamanızın nedeni de budur. Sabah erkenden işe giden biri erken saatlerde, protein ağırlıklı ve besleyici bir kahvaltıya ihtiyaç duyar. Fakat aynı durum öğlen uyanan birisi için geçerli olmayacaktır. Ya da bir sporcu ve bir ev hanımının aynı diyeti uygulaması beklenemez. Günlük enerji miktarına ve kişinin bazal metabolizma hızına bakılarak hazırlanan diyet listeleri sizin için en iyi sonuçları verecektir.

Besin İntoleransını Hafife Almayın!

Diyetisyenlerin diyet listeleri ile bu kadar başarılı sonuçlar elde etmesinin sebeplerinden biri de gıda intoleransını dikkate almak. Siz, kendiniz bir diyet listesi uygulamak istediğinizde gıda intoleransı olan besinleri bilerek doğru planlamayı yapamayabilirsiniz. Kişiye özel diyet listesi hazırlanırken besin intoleransı dikkate alınır. Diyetisyen, tüm besinlerin enerji ve besin değerlerini bildiği için besinlerin yerine kolayca ikamesini koyabilir. Böylece karbonhidrat, protein ya da yağların hiçbiri eksik kalmadan, dengeli bir liste hazırlanmış olur.

Bol Bol Su ve Egzersizi İhmal Etmeyin!

Sağlıklı bir diyetin vazgeçilmezlerinden biri de sudur. Su vücudunuzdaki ödemi atmanıza, aşırı yemekten kaçınmanıza ve uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Kişiye özel diyet listesinde ne kadar su tüketmeniz gerektiği de diyetisyeniniz tarafından belirtilir. Sağlıklı beslenme düzeninizi bol su tüketimi ve tercihinize göre hafif egzersizlerle desteklerseniz kısa sürede kilo verebilirsiniz. Hem de vücudunuzu zorlamadan, kas kütlesi yerine yağ yakarak ve hiçbir besinden mahrum kalmadan…

Sağlıklı Kilo Verme

Sağlıklı kilo vermek için en iyi tercih diyetistene danışmak olacaktır. Günümüzde internet ortamında paylaşılan ya da kulaktan dolma bilgilerlerle yapılan birçok diyet programı bulunmaktadır. Bu diyetlerle kısa sürede verilen kilo yeniden hızlıca alınabilir. Çünkü metabolizmanıza uymayan ve aşırı düşük kalori içeren diyetler sürdürülebilir değildir. Diyetisyen kontrolünde kilo verirken, kilo kaybı sürekli takip edilir. Hedeflenen kiloya ulaşıldığında ise danışana ömür boyu uygulayabileceği, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmış olur. Diyetisyenin tavsiyelerine uyduğu takdirde danışan ideal kilosunu uzun süre koruyabilir. Yağlar parçalanarak, doğru zamanlama ile yakılan kiloların geri alınması daha zordur. Bu nedenle sağlıklı kilo vermek için uygulanan kişiye özel diyetlerin kalıcı etkisi daha uzun sürmektedir. Kişi dikkat ettiği sürece, ideal kilo ömür boyu korunabilir.

Sağlıklı kilo verme konusunda daha fazla bilgi almak için kliniğimizi ziyaret edebilir ve diyetisyen Büşra Sabur ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi