Uzmanlıklar - Zayıflama

Zayıflama

Yaşam biçiminde yapılan bazı değişiklikler ile zayıflamak ve ideal kiloyu korumak mümkündür. Bunun için değiştirmeniz gereken ilk alışkanlık büyük ihtimalle yeme beslenme alışkanlıklarınız olacaktır. Sağlıklı bir diyet, ideal kilonuzu korumanın ilk koşuludur. Özellikle bir diyetisyen eşliğinde yapılan diyetlerle doğru şekilde kilo vermek ve uzun yıllar boyunca kilo kontrolü sağlamak mümkündür. Zayıflama, diyetisyen Büşra Sabur’un da üzerinde çalıştığı bir konudur. Kliniğimize başvuran birçok hasta, Büşra Sabur’un yönlendirme ve özel diyet listeleri ile kısa sürede sağlıklı kilosuna kavuşmuştur. Siz de zayıflama konusunda bir diyetisyene danışmak isterseniz kliniğimize başvurabilir ve randevu alabilirsiniz.

Yazımızın devamında ise zayıflama sürecinde dikkat edilmesi gerekenler üzerinde duracak ve zayıflamak isteyen hastalarımızla diyetisyen Büşra Sabur’un tavsiyelerini paylaşacağız.

Diyet ile Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzün modern hayatı ile birlikte gelen hareketsiz yaşam tarzı kilo kontrolünü de zorlaştırmaktadır. Bütün gün ofis ortamında çalışmak, sağlıklı beslenme alışkanlığını da daha önemli hâle getirmektedir. Karbonhidrat, protein ve mineraller açısından zengin diyet listeleri, sağlığın korunmasını sağlarken zayıflamaya da yardımcı olur. Unutmamak gerekir ki zayıflamanın altın kuralı; doğru ve yeterli beslenmektir. Özellikle günlük hareketi az olan kişiler için diyet ile zayıflama yöntemi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Peki diyet ile zayıflarken nelere dikkat etmeliyiz?

Lifli Beslenmenin Önemi: Zayıflama sürecinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kolay sindirilen besinleri tercih etmek. Lifli besinler bağırsak sağlığınız için oldukça faydalı olduğu gibi uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olacaktır. Basit karbonhidratlar, yağ ve şeker normalden daha kısa sürede acıkmanıza neden olur ve aldığınız günlük kalori miktarını artırır. Meyve, sebze ve tahıllar lif yönünden zengin, besleyici gıdalardır.

Kişiye Uygun Ara Öğünlerin Belirlenmesi: Eğer zayıflama sürecinde ana öğünlerde daha az ve hafif beslenmek sürekli acıkmanıza neden oluyorsa ara öğünlerle açlığınızı yatıştırabilirsiniz. Fakat ara öğünlerde hangi besinleri tercih edeceğiniz de bu noktada önem taşıyor. Örneğin; ara öğünlerde genellikle meyve ve hafif tatlılar tavsiye edilirken bu durum şeker hastası birinin diyeti için farklı olabilir. Ara öğünler, günlük öğünlerinizi destekleyecek ve size ihtiyacınız olan vitamin takviyesini yapacak şekilde belirlenmelidir. Az ve sık yemenin zayıflama üzerindeki olumlu etkisi bilinse de sizin için en iyi ara öğün sayısı ve içeriğini diyetisyeninizin belirlemesi en doğrusudur.

Su Tüketimini Artırmak: Sağlıklı ve zinde bir beden için en önemli yakıt olan su aynı zamanda zayıflama sürecinde de büyük rol oynar. Suyu az tükettiğiniz zaman, vücut hissettiği eksikliği açlık sinyallerine benzeterek beyne iletir. Dolayısı ile susuzluk arttıkça yeme isteği de artar. Bu nedenle kilo almanız kolaylaşır. Zayıflama sürecinde su tüketimini artırmak tokluk hissinin artmasını sağlarken vücudunuzda biriken ödemin atılmasını da sağlayacak ve daha ince görünmenize yardımcı olacaktır.

Diyetisyene Danışmanın Önemi: Birçok kişinin zayıflama sürecinde yaptığı en büyük hata kendi kendine diyet listesi belirlemek ve şok diyetler yapmaktır. Zayıflama, vücuttaki fazla yağların atılmasıyla gerçekleşir. Fakat bu süreçte vücuttaki kas kütlesinin korunması ve bağışıklık sisteminin korunması için gerekli besin takviyesini almak gerekir. Bu da ancak kişinin kendi bedenine uygun diyet programını uygulaması ile mümkündür. Her bireyin vücut kitle endeksi farklıdır. Bu nedenle vücuttaki yağ miktarı da farklıdır. Doğru diyet programı uygulanmadığında vücuttan yağ yerine kas ve su kaybedilebilir.

Ayrıca seçilen diyet programının sürdürülebilir olması da önemlidir. Şok diyetlerden sonra zayıflama da durur ve mevcut kilonun korunması gerekir. Fakat bu süreçte doğru yeme alışkanlıkları kazanılmazsa verilen kilolar hızlı bir şekilde geri alınabilir. Şok diyetlerle kısa zamanda kilo verilmesi de mümkündür fakat tüm bu sürecin diyetisyen kontrolü altında olması sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaktadır.

Kişiye özel diyet programları diyetisyenlerin kolesterol, şeker, tansiyon değerlerini, kişinin boy, kilo ve yaşam tarzını dikkate alarak hazırladığı özel diyetlerdir. Zayıflama konusunda başarısı en yüksek diyetler olan kişiye özel diyet listesi için zayıflama hizmeti veren kliniğimize danışabilir ve zayıflama fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Diyetisyen Büşra Sabur tarafından kişiye özel hazırlanan diyet programı ile kısa sürede ideal kilonuza ulaşabilir; kendinizi daha iyi ve daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi